36580354_2575396712486078_3635377511812038656_n.jpgKURD-HA (ANK)Avrupa Parlamentosu (AP) Türkiye Raportörü, Hollandalı Parlamenter Kati Piri, 24 Haziran seçimleri ve bu seçimler sonrası Türkiye-AB ilişkilerini DW Türkçe’ye değerlendirdi.

AB’ye üyelik modelinin Türkiye için opsiyon olmaktan çıktığını belirten Piri, Ankara ile üyelik müzakerelerinin formel olarak askıya alınması çağrısında bulunacağını ifade etti.

‘SEÇİMLER ADİL DEĞİLDİ’

Piri, son seçim sonuçlarını değerlendirirken, öncelikle seçim kampanyasının adil olmadığını belirtti ve şöyle dedi: “Yeni başkanlık yönetimi başkanın kuvvetler ayrılığı olmaksızın hiçbir demokraside görülmemiş ölçüde güce sahip olacağı anlamına geliyor. Başkan Erdoğan dünyanın en büyük demokratı da olsa kuvvetler ayrılığı her siyasiye gerekli. Ancak yeni sistemde bu yok artık.”

‘KIRMIZI ÇİZGİ AŞILDI!’

Piri, sonuçların AP içinde nasıl karşılandığı sorusuna ise şu yanıtı verdi: “Biz AP olarak geçen yıl Venedik Komisyonu’nun raporunun ardından, son anayasa değişikliğinin olduğu gibi hayata geçirilmesi halinde Türkiye’nin AB katılım müzakerelerinin formel biçimde askıya alınması çağrısında bulunacağımızı söylemiştik. Ne yazık ki o noktaya gelmiş bulunuyoruz. AP’nin tutumu değişmedi. Ne yazık ki Türk hükümeti de hiçbir değişiklik yapmadı. Bu şartlarda ve en azından gelecek 5 yıl süresince üyelik müzakerelerinin devam edebileceği hayalini bırakmak gerekiyor. Bizim açımızdan kırmızı çizgi aşıldı. Bu yılki Türkiye raporunda müzakerelerin kesin olarak askıya alınması çağrısında bulunacağız.”

Piri, şöyle devam etti:

“AB üyeliği için liberal bir demokrasi olmanız gerekiyor. Bu, siyasiler yargıçları atayamaz demektir. Yeni anayasaya bakarsanız, Başkan kararnamelerle ülkeyi yönetiyor. Parlamento veya bir başka ortak yasama organı olmaksızın yasa yapabiliyor. Tek bir kişinin elinde bu kadar güç olması tipik bir liberal demokrasi özelliği değil. Bu anayasa yürürlükte kaldıkça ve Türkiye’de temel haklar, insan hakları ve azınlık hakları konusunda mevcut şartlar devam ettikçe, dürüst olmalı ve ilişkimizin bu şekilde hiçbir yere gidemeyeceğini görmeliyiz.”

Piri, üyelik modelinin mevcut şartlarda Türkiye için bir opsiyon olmaktan çıktığını ancak Türkiye halklarının izole edilmemesi gerektiğini belirtti.

AP Türkiye Raportörü Kati Piri, “Türk Hükümeti bu gidişatı nasıl değiştirebilir?” sorusunu ise, “Dürüst olmak gerekirse, son iki yıldır söylediklerimizin hiçbiri dikkate alınmadığından işlerin birdenbire değişeceği konusunda iyimser değilim” diye yanıtladı.