11ECD558-30A8-4866-AFCE-F62DBC185A5ASeçimlerde ülkenin içinde bulunduğu sorunların çözümü konusunda verilen vaatlerin kısa sürede çözülemeyeceği ekonomiden anlayanlar tarafından biliniyordu.

Ekonominin kötü gidişine anında kararlar vererek müdahale ederek durduracağız denmişti.

Seçim sonrasında sigaraya ve alkollü içeceklere yapılan zamlarla ilk uygulamalar başladı. Sigaraya ve alkolü içkilere %15.5 orandaki zam enformasyonun da nerelerde olduğunu gösteriyordu. İktidarın siyaset bilimci danışmaları bu zamları halkın tansiyonunu ölçme amaçlı yapıldığı anlaşılıyor. Uygulamada halkın inancına ve sağlığına zarar veren ürünlere zam yaptık mesajı verilmeye çalışılıyor. .
Bütçenin her ay milyarlarca dolar açık vermesi yok sayılarak ihracatta rekor kırdık deniyordu. Seçim öncesi yapılan açıklamalar yaşanan ekonomik sıkıntıları perdelemeye yönelikti.

Durumun böyle olmadığını bilen vatandaş ya doğru ise diyerek umudunu sürdürmeye devam etti. Hayat umut olmadıkça yaşanılır olmaktan çıkar.
Ne olacak şimdi?

Bu sorunun cevabı çok seçenekli bir soru değil. Ülkenin durumu göz önünde bulundurulursa; uzun yıllar halk zamla yaşayarak bu çıkmazda kalacak.
Avrupa birliğine üye ülkelerin hiç biri ile ekonomik ve siyasi ilişkiler yeterli ölçüde değil. Komşu ülkeler ile durum farklı değil. Orta doğudaki bir veya iki ülke dışında bütün ülkelerle ilişkiler kopma noktasında.

Derler ya nereden nereye.

Komşu ülkeler ile sıfır sorun vaadiyle gelindi sorunun olmadığı komşu ülkelere dönüşüm yaşandı. Amerika ile ilişkiler farklı değil. Amerika’nın Suriye’de YPG ile hareket etmesi ile ilişkilerin bozulmasına neden olmuştu. Zarrap davası. Türkiye’de bir papazın tutuklanması ABD bekçiliğinde çalışan Türk asılı iki ABD vatandaşının tutuklanmasının nedeni Feto’nin Türkiye’ye iade talebine olumlu yanıt verilmemesi gibi sorunlar yaşanıyordu.

Türkiye’nin savunma amaçlı kullanmak üzere Rusya’dan S 400 füzelerini satın alması Nato’ya üye olması ile uyumlu değildi.Sadece bu sorun ABD den alınacak olan F35 uçaklarının Türkiye’ye verilmesi konusunda Amerikan senatosunda çıkan karar ile su yüzüne çıktı. İki tarafın bu tavrı sürdürmesi halinde ilişkilerin kısa sürede düzelme gerçekleşeceği görülüyor.

Ülkenin dış ilişkilerinin ekonomiyi de etkilediği muhakkak. Ülkenin bu çıkmazdan kurtulabilmesi için kallavi kredilere ihtiyacı olacak. Bu manada seçeneklerden biri IMF ten kredi alarak ekonomik sorunları çözmek olacaktır. İMF vereceği kredi için ülkenin bazı önlemler almasını da isteyecek. Bunu daha önce yaşanan ilişkilerde görmüştük. En basit örneği kemer sıkma politikasıydı.Bu da bazı riskleri beraberinde getirecek. Yüksek faizli kredi ve ödeme konusunda İMF nin hükumete dayatmaları şartı getirilecek. Sizin anlayacağınız bir dönemi eleştiren iktidarı 16 yıllık sonra aynı akıbet bekliyor.
*
Ülkede herkes birilerini tehdit eder duruma geldi. Bunu yapanlar amaçlarını dışa vurmak belirli yolları tercih ediyorlar. Öncelikle kendilerini destekleyecek güçlü iktidarlara güvenerek bunu yaptılar. Bir taşta iki kuş vurmak böylesi bir şey olmalı.

Adı mühim olmayan bir mafya babası bir zamanlar savaşa hayır diyen akademisyenler için onların kanları ile banyo yapacağız demişti. Bu bir tehdit ve göz dağı anlamına geliyordu. Söylenenler tehditti yasalara göre ağır bir suçtur. Kişinin bundan kazancı ne olabilirdi?

Şahıs veya gurupların kendileri için istetiği iktidarın sürmesidir. Bu durumun devam etmesi onların da bu ortamdan nemalanmalarından başka amaçlarla yapılmaz. İktidar bunu engellemek yerine yapılan hukuksuzluğu görmezden gelinebiliyor.

Devam edecek

Ramazan Pilatin