36486294_2569873446371738_4171981457234853888_n.jpgKURD-HA (ANK)-Kürdistan Parlamentosu Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) Grubu Başkanı Ümid Hoşnav, 30 Eylül’de yapılması planlanan seçimlerin ertelenmesine karşı olduklarını söyledi.
KDP Grubu Başkanı Ümid Hoşnav, Kürdistan’da mevcut bazı sorunların seçimin ertelenmesi için bahane olamayacağını belirterek, “Tam aksine seçim, bu sorunların çözüme kavuşmasını sağlayacaktır” dedi.

Seçimin ertelenmesinin hiçbir siyasi partiye yaramayacağını belirten Hoşnav, “Ertelenmesi için hiçbir sebep yok. Biz KDP grubu olarak, her ne sebeple olursa olsun seçimin ertelenmesine karşıyız” ifadelerini kullandı.

Seçimin demokrasi sürecinin bir gereği olduğunu vurgulayan KDP Grubu Başkanı, şunları kaydetti:

“Bazı partiler hükümetten çekildi, parlamentonun işleyişi devam ediyor. Seçimler, demokrasi sürecinin olmazsa olmazlarındandır ve sorunların çözümünün önemli argümanlarındandır. Bazı tarafların dediği gibi seçimler sorunları derinleştirmez, tam aksine sorunların çözümünü kolaylaştırır.”

KDP Genel Başkan Yardımcısı ve Başbakan Neçirvan Barzani, seçimlerin 30 Eylül’de yapılacağını açıklamıştı.

Kürdistan Bağımsız Yüksek Seçim ve Referandum Komisyonu, hazırlıkların tamamlandığını ve oy sayımının elle yapılacağını duyurmuştu.