Suriye savaşı öncesi ülkenin ekonomi merkezi olarak bilinen Halep’in Şêxmeqsûd Mahallesi’nde günlük yaşamın normalleşmeye başlamasının ardından ekonomi tekrardan canlanmaya başladı.

MIHEMED EBDO 

Suriye’nin Halep kenti ülkede 8 yıldır süren savaş öncesi ticaret ve ekonomi merkezi olarak biliniyordu. Ancak zamanla devam eden savaşın merkezi haline Halep’te halk ailelerini kaybetmelerinin yanı sıra iş yerlerini ve evlerini kapatarak göç etmek zorunda kaldı.

Halep’teki savaştan nasibini alan merkezlerden biri de Şêxmeqsûd Mahallesi oldu. Birçok fabrika ve iş merkezinin yanı sıra el sanatlarının yoğunlukla bulunduğu mahallede devam eden savaş nedeniyle ekonomi durma noktasına geldi. Mahallede güvenliğin sağlanıp, günlük yaşamın normalleşmeye başlamasıyla tekrardan evlerine dönen halk bölgedeki ekonomiyi tekrardan canlandırmaya başladı. Mahallede daha önce tekrardan açılan 12 iş yerinin ardından son dönemde 71 iş insanı iş merkezlerini tekrardan geri açtı.

Mahalledeki iş merkezlerinin çoğunluğunu tekstil fabrikaları oluştururken, temizlik malzemeleri ve gıda fabrikaları bir diğer iş kolu oluyor. Mahallede yine inşaat alanında gelişmeler kat edilirken, inşaat malzemeleri satan iş yerlerinde de gözle görülür artış yaşandı. Mahalledeki yetkililere göre, şu anda en 5 Bin kişi bu işyerlerinde çalışıyor.

Şêxmeqsûd Belediyesi Yöneticisi Zeyneb Cernas, belediyenin yeni iş yerlerinin açılabilinmesi için iş insanları ile birlikte girişimlerde bulunduğunu ve ruhsat çıkardıklarını söyledi. Daha önce mahalledeki iş yerlerinin kapalı olmasından kaynaklı fiyatlarında çok arttığını belirten Zeyneb Cernas, yeni iş yerlerinin açılmasıyla fiyatların da normale döndüğünü aktardı.