AhDfMcEpJleu8kYw5pn9KS9RGXV9OBulbki4urPc.jpegSELMA TURAN– Dersimli kadınlar, yayın hayatına başlayan JIN TV’de hemcinslerinin ezilmişliğini değil, başarısını konu alan bir yayıncılık görmek istediklerini söyledi.
JIN TV’nin yayın hayatına başlaması Dersimli kadınlarda büyük bir heyecan yarattı. JIN TV’nin sadece Türkiye’de değil, tüm dünyada kadınların sesi olacağına inandıklarını dile getiren kadınlar, kanalın ekranlarında neler görmek istediklerini dile getirdi.

‘KADINLARIN SESİ İÇİN ÖNEMLİ BİR MECRA’
Kentte esnaflık yapan Seda Bul, başarı dileklerinde bulunduğu JIN TV’nin hem Türkiye hem de dünya kadınlarının sesini ekranlara taşımasının büyük bir etki yaratacağı inancında. Bul, “Biz kadınların sesini duyurabilecek önemli bir mecra olacak. Bu nedenle bizim için özel ve güzel bir jest oldu. Kadınlar olarak hayatımızı konu alan tüm haberleri ilk olarak JIN TV’ye göndermemiz gerekir. Kadınların kendisini en rahat ifade edebileceği, anlatabileceği bence tek kanal olacak. Bu çok güzel bir şey JIN TV emekçilerine başarılar diliyorum. Bizlerin sesi olmaları nedeniyle kendilerine teşekkür ediyorum” dedi.

KADINLAR JIN TV’DE NEYİ GÖRMEK İSTİYOR?
Ezilen, sömürülen ve baskı altında olan kadınların sesi olma iddiasıyla açılan JIN TV’nin kendisinde çok güzel bir heyecan yarattığını dile getiren Cafe çalışanı Nazlıcan Gül de, kadınların sesinin daha gür çıkması için kanalın önemli bir mecra olduğu görüşünde.
Kanalın ekranlarında neler görmek istediğini “Kadına dair belgesel filmlere yer verilmeli, yine eril zihniyetin neden kadınları ikinci plana atmak istediğine dair programlar yapılarak anlatılmalı, özelikle topluma öncülük eden kadınların etkileri üzerinde programlar yapılmalı” diyerek sıralayan Gül, “JIN TV bence çok büyük bir ses getirecek. JIN TV’nin toplumu bilinçlendirme anlamında büyük katkısının olacağı inanıyorum” dedi.

‘KADINI YOK SAYANLARA CEVAP’
Öğrenci Dilan Gülayatay’a göre ise, kadınlara ait bir televizyonun kurulması çok güzel ve yaratıcı bir fikir. Kadınların katledildiği, baskı altında olduğu bir dönemde kanalın açılması çok büyük bir anlam ifade ettiğini söyleyen Gülayatay, bunun nedenini ise şu sözlerle açıkladı: “Çünkü Türkiye’de kadın olmak başlı başına bir sorun. Bu nedenle böyle bir süreçte açılması isabet olmuş, kadını yok sayanlara da büyük cevap olmuştur. O nedenle JIN TV ekranlarında da yaratıcı şeyleri izlemek isterim. Örneğin mevcut medya hep kadının ezilmişliğini ekranlara taşıyor, JIN TV’nin kadınların ezilmesini değil, başarısını ekranlara taşımasını istiyorum. Yaşam koşulları zor olan kadınların yaşamı nasıl inşa ettikleri gösterilmeli ki, bu toplum kadınların gücünü görsün. Tamamen kadın bilincinin hakim olan konuların ekranlara taşınmasını istiyorum.”

‘BÜYÜK BİR ZEVKLE İZLEYECEĞİM’
JIN TV’nin açılmasının kendisini mutlu ettiğin ifade eden Fatima Güneş de, kanalın yine içerik olarak çok dilli, çok kültürlü olmayı esas almasının kendisini ayrıca mutlu ettiğini belirtti. Güneş, “Kadınların kendilerini en rahat ifade edebileceği yer olacaktır. Toplumsal cinsiyet rollerini içeren bir yayıncılık yapmasını istiyorum. Güzel bir etki yaratacağına inanıyorum” dediği kanalın çalışanlarına başarılar dileyip, JIN TV’yi büyük bir zevkle izleyeceğini söyledi.