36333937_2562860080406408_3302620823155638272_n.jpgRozerin Karataş-mezopotamya24.com
Ankara’da Komünist LGBT’ler topluluğunun düzenlemek istediği film gösterimi, valiliğin OHAL gerekçeli yasaklama kararı nedeniyle gerçekleşmedi.

Komünist LGBT’ler, bugün Çankaya ilçesindeki Nazım Hikmet Kültür Merkezi’nde saat 19.30’da ‘Pride’ (Onur) adlı film gösterimi düzenleyeceğini duyurdu. Ancak valilik, etkinlikten saatler önce film gösterimini yasakladı.

Valiliğin yazılı açıklamasında şunlar kaydedildi: “Söz konusu paylaşımlarla halkın sosyal sınıf, ırk, din, mezhep veya bölge bakımından farklı özelliklere sahip bir kesimini diğer bir kesimi aleyhine kin ve düşmanlığa alenen tahrik edeceği, bu nedenle kamu güvenliği açısından açık ve yakın tehlikenin ortaya çıkabileceği; ayrıca terör örgütlerinin karşıt görüşlü gruplara yönelik eylem arayışı içerisinde olduğu yönündeki istihbari bilgiler göz önünde bulundurulduğunda, yapılmak istenen organizasyona katılacak olan grup ve şahıslara yönelik olarak; birtakım toplumsal duyarlılıklar nedeniyle de bazı kesimler tarafından tepki gösterilebileceği ve provokasyonlara neden olabileceği değerlendirilmektedir.”

Valilik, İl İdaresi Kanunu, Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu ve Olağanüstü Hal Kanunu’nu gerekçe göstererek etkinliği yasakladı.

Açıklamada ” (…) 28.06.2018 tarihinden itibaren ilimiz genelinde ve Çankaya ilçesi Nazım Hikmet Kültür Merkez’inde düzenlenmek istenen söz konusu film gösterimi organizasyonu Valiliğimizce yasaklanmıştır” dendi.