36272082_2562866563739093_1454708081739956224_n.jpgJINNEWS-Seçim günü hakkındaki ceza kesinleştiği gerekçesiyle tutuklanan Fatma Dinler, Diyarbakır Emniyeti’ne götürüldüğünde araçtan inen polislerin diğer polislere “Bakın size bir terörist getirdik” dediğini belirtti. Fatma, “Terörist olan ben değilim. bu yaşta bana bunları yaşatanlardır” dedi.

Mardin’in Derik ilçesinde 24 Haziran’da oy kullanmaya giderken hakkında kesinleşmiş hapis ve para cezası olduğu gerekçesiyle gözaltına alınan daha sonra tutuklanan Fatma Dinler (72), para cezasının ödenmesi ardından önceki gün serbest bırakıldı. Kendisine tebliğ edilmeyen cezalara karşı hâkimin kendisine “Bu saate kadar kendini saklıyormuşsun” dediğini kaydeden Fatma Dinler, 2 günlük tutukluluk sürecini anlattı.

Var olan cezaların kendisine hiçbir şekilde tebliğ edilmediğinin altını çizen Fatma Dinler, “O gün oy kullanmaya gittim. Oyumu kullandıktan sonra bana ‘Bekle senin iki cezan var’ dediler. Biri 6 bin TL para cezası diğeri de ‘Gösteri ve yürüyüş suçu’ diye verilen bir suçtan. Bir davam olduğundan haberim vardı. Bana cezayla ilgili hiçbir şey tebliğ edilmedi. Sonra aldılar beni İlçe Emniyeti’ne götürdüler. Oradan da adliyeye. Hâkim bana ‘Bu kadar cezan var, bugüne kadar ortadan kaybolmuş, saklanıyormuşsun’ ithamlarında bulundu. Ben her gün iki defa çarşıya gidip geliyorum. Haftada kaç defa yollarda GBT’ye alınıyorum. O zaman neden almadılar?” diye sordu.

Aç ve susuz bıraktılar

Derik’teki savcının gün boyu ailesine gözaltı gerekçesini bildirmediğini dile getiren Fatma Dinler, şunları söyledi: “Çocuklarıma 5 saat boyunca neden gözaltına alındığımı söylemediler. En son ‘Alıp Diyarbakır’a götürün. Para cezasını getirirlerse bırakın, getirmezlerse zindana atın’ dediler. O şekilde gün boyunca su içmeden, yemek yemeden Diyarbakır’a gittim. Akşam Diyarbakır’a vardığımda ise polisler araçtan inip diğer polislere ‘Bakın size bir terörist getirdik’ dediler. O gün nezarethane de kaldım. Sabahtan akşama kadar ne su, ne de yemek verildi. Şeker, tansiyon ve kalp hastasıyım.”

Onlar bizden korkuyor

Sabah saatlerinde ailesinin para cezasını ödemesiyle serbest bırakıldığını kaydeden Dinler, şöyle konuştu: “Onlar biz annelerden korkuyor. Biz ‘terörist’ değiliz. Bunları yaparak bizi korkutacaklarını sanıyorlar ama biz değil onlar bizden korkuyor. Biz haksız bir şey yapmıyoruz. Bir slogan atıyorum diye bana ‘terörist’ diyorlar. Ne ben ne de tutuklanan diğer anneler yanlış bir şey yaptı. Cezam olduğunu bilseydim dahi gidip yine oyumu kullanırdım. ‘Terörist’ olan ben değilim, bu yaşta bana bunları yaşatanlardır.”