İranlı Kürt aktivist Ramin Panahi’nin idamının önlenmesi için Uluslararası Af Örgütü yeni bir kampanya başlattı. Panahi’nin ailesi de yayınladığı videoyla çağrı yaptı.

A6206040-13A1-431C-9F4A-8B92BD07012C

Mezopotamya24.com- Ramazan Bayramı’nın ardından 15 Haziran’da idam edileceği duyurulan ancak tepkiler sonrasında infazı ertelenen İranlı Kürt Aktivist Ramin Hossein Panahi’nin idamının her an gerçekleştirilebileceği duyuruldu. İnfaz günü için İranlı yetkililer tarih açıklamadı  ancak idamın durdurulması için dünya kamuoyu ayakta.

Uluslararası af örgütü idamın durdurulması için kampanya başlattı. İdamın durdurulması için başlatılan imza kampanyasına katılanların sayısı 18 bini geçti. “Penahi, hiçbir şekilde adil olmayan bir yargılama sonrasında suçlu bulunmuş ve ölüm cezasına mahkum edilmişti” denilen kampanya metninde İranlı yetkililer şu çağrıda bulunuldu:

“Ramin Hüseyin Penahi’ye verilen ölüm cezasının infazına ilişkin planlar derhal durdurulmalıdır: Penahi için verilen mahkumiyet kararı ile ölüm cezasının bozulması, yeterli kanıt olmaması halinde serbest bırakılması, bu kanıtların tanımlı bir suç yöneltmek üzere işkence ve kötü muamele uygulayarak elde edilmemiş olması ve ölüm cezasına başvurulmaksızın adil yargı önüne çıkarılması güvence altına alınmalıdır;

Penahi’nin zorla kaybedilmesi, uzun süre tecritte tutulması ve işkence ile diğer kötü muamele iddialarına yönelik bağımsız ve tarafsız soruşturmalar derhal başlatılmalı ve sorumluluğu bulunan herkes adil yargılamalarla adalet önüne çıkarılmalıdır.”

Af Örgütü’nün kampanyasına siyasetçiler, gazeteciler ve aydınlar da destek verdi. 

Birleşmiş Milletler Yargısız İnfaz Özel Raportörü Agnes Callamard, Sağlık Hakkı Özel Raportörü Püras ve İşkence Özel Raportörü Melzer de idam kararının açıklanmasının ardından farklı tarihlerde idamın durdurulması çağrısı yaptı.

BBC ÖNÜNDE EYLEM

Panahi’nin idamının engellenmesi için Avrupa’nın çeşitli yerlerinde de protesto gösterileri düzenlendi. İngiliz yayın kurumu BBC önünde yapılan protesto gösterisinde “Ramin’in idamını durdurun”, “İran’da Kürtlerin idamını durdurun” yazılı dövizler taşındı ve sembolik darağacı kuruldu.

Avrupa’nın farklı kentlerinde de Ramin’in fotoğraflarıyla protesto gösterileri yapıldı. 

SOSYAL MEDYADA KAMPANYALAR SÜRÜYOR

İdamın durdurulması için sosyal medyada da kampanyalar yürütülüyor.

#RaminHosseinPanahi , #StopExecutionOfRamin (ramin’in idamını durdurun) ve #SaveRamin (Ramin’i kurtarın) etiketleri altında Kürt aktiviste destek ve İran yönetimine idamın durdurulması için çağrılar yapıldı.

ANNE VE BABASINDAN “İDAMI DURDURUN” ÇAĞRISI

Ramin Panahi’nin anne ve babasının idamı durdurulması için yaptığı çağrı da sık sık paylaşılıyor.

NE OLMUŞTU?

24 yaşındaki Kürt aktivist Ramin Hossein Panahi İran’da 24 Haziran 2017’de tutuklandı. Af Örgütü’nün açıklamalarına göre tutuklandıktan sonra kendisinden dört ay haber alınamadı. Penahi’nin anlatımına göre bu sürede ve onu takip eden iki aylık tecrit döneminde İstihbarat Bakanlığı ve Devrim Muhafızları yetkilileri, kablolarla dövmek, midesine tekme ve yumruk atmak ve başını duvarlara vurmak da dahil olmak üzere kendisine defalarca işkence uyguladı.

Tutuklanması ile duruşmaya çıkarılması arasında geçen sürede Penahi’nin avukatıyla görüşmesine yalnızca bir kez izin verildi. Kısa süreliğine izin verilen bu görüşme, istihbarat yetkililerinin de bulunduğu bir ortamda yapıldı.

16 Ocak 2018’de bir saatten daha kısa süren bir yargılama sonrasında suçlu bulundu ve ölüm cezasına mahkum edildi. Yüksek Mahkeme mahkumiyet kararını ve ölüm cezasını Mart 2018’de onadı.

Önce 3 Mayıs’ta planlanan infazın gaha sonra Ramazan ayı sonundan 15 Haziran’da gerçekleştirileceği duyurulmuştu. Ancak infaz gelen tepkiler üzerine ertelendi.

Ramin Panahi’nin idam edileceğinin açıklamasından kısa bir süre sonra yeğeni Niştiman Hossein Panahi de kendini asarak yaşamına son verdi.