suruc1-1.jpgTürk Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘özel çalışma yapın’ diyerek HDP’yi baraj altında bırakmak için her yöntemin mübah olduğu anlamına gelen talimatıyla birlikte saldırılar arttı.
Urfa’nın Suruç ilçesinde, 24 Haziran seçimlerine sayılı günler kala, HDP’li seçmen AKP’lilerin silahlı saldırısına uğradı. 3 kişi katledildi, 9 kişi yaralandı.

Saldırı, 14 Haziran Perşembe günü gerçekleşti. Yaklaşık 3 yıl önce 20 Temmuz 2015’te yine Suruç’ta bir katliam yaşanmıştı, 33 kişi hayatını kaybetmiş, 100’den fazla kişi yaralanmıştı. Suruç’taki katliam 7 Haziran seçimlerinden sonrasına denk gelişmişti. Bu kez seçim öncesi saldırı yaşandı. Bomba yerine silahlar kullanıldı. Elinde silah taşıyanlar belliydi. Kurşunların hedefi olanlar da yine HDP’lilerdi. Bu katliam provası, AKP medyası tarafından önceden planlanmış, kurgusu hazırlanmış gibi aynı başlıklarla yayınlandı. İktidarın kontrolü altına giren medya organları ve gazeteciler, tek merkezden çıkmış bir kurguyla “PKK saldırısı” dedi. Bu ülkede yaşayanlar, bu medyayı ve iktidarı tanıyanlar, tek merkezden çıkan bu tür haberlerin aynı zamanda bir itiraf ve suçu üstlenme anlamına geldiğini de biliyor.

10 gün once ne oldu?

Seçimlerden 10 gün önce Suruç’ta neler yaşandı? Görgü tanıkları ve insan hakları savunucularına göre AKP’nin milletvekili adayı İbrahim Halil Yıldız, seçim gezisi kapsamında Hacı Esvet Şenyaşar adlı esnafı ziyaret ederek oy istedi. Aynı esnaf günlerdir, AKP’lilerin baskısına maruz kalıyordu. Şenyaşar, “Size verecek oyumuz yok” dedi. Tehditlere maruz kalan Şenyaşar Ailesi’nin de AKP’lilere aynı yanıtı vermesi üzerine milletvekilinin kardeşi, Esvet Şenyaşar’ın kardeşi Celal Şenyaşar’a tokat attı. Hemen ardından silahlar ateşlendi. Saldırıda bulunanlar yine AKP’lilerdi. Bir çete yapılanması, bir mafya gibi seçim çalışmalarını silahlı yürütüyorlardı. İkna yöntemi; silah, şiddet ve zorbalıktı.

Hastanede karartma ve cinayet

Açılan ilk ateşte Hacı Esvet Şenyaşar’ın oğlu Celal Şenyaşar yere yıkıldı ve hayatını kaybetti. Diğer iki kardeşi Suruç Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Olay yerinde darp edilen Hacı Esvet Şenyaşar çocukları için hastaneye gittiğinde AKP MYK üyesi, milletvekili ve aynı zamanda milletvekili adayı İbrahim Halil Yıldız da oradaydı. Bu sırada Yıldız’ın akrabaları saldırıda bulundu. Görgü tanıklarının ifadelerine göre Hacı Esvet Şenyaşar, hastane kapısında linç edildi. Oğlu Mehmet Şenyaşar yaralı halde hastanede başına oksijen tümü vurularak katledildi.

Urfa’daki Mehmet Akif İnan Hastanesi’ne kaldırılan Milletvekili Yıldız’ın kardeşi Mehmet Ali Yıldız ve bir koruması da yol açtıkları bu şiddetin kurbanı oldu.

Hastane kameraları tahrip edilmiş

AKP’lilerin işlediği suçlar sadece vahşi bir şekilde işlenen cinayetlerle sınırlı kalmadı. 9 kişi de AKP terörü sırasında yaralanmıştı. Yaralılar hastaneye kaldırıldıktan sonra, hastane kameralarının tahrip edildiği bildirildi. Yerel kaynaklar bu tahribatın planlı olduğunu belirtiyor. Zira, AKP’liler hastane önünde ve içerisinde de şiddete devam etmişti.

Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) Başkanı Prof. Şebnem Korur Fincancı da sosyal medya hesabından tahrip edilmiş bir kamera fotoğrafını paylaştı. Fincancı, “Suruç’da hastanede kameralar tahrip edilmiş, saldırı planlı görünüyor!” diye yazdı.

Daha korkunç iddialar var. Fincancı bir diğer mesajında, “DBP’lilerden birinin oksijen tüpü ile kafası kırılmış birine tabanca ile ateş etmişler, diğerini bıçaklayıp boğazını kesmişler” dedi.

CHP de teyit etti

CHP Suruç İlçe Başkanı Servet Gören de hastanedeki vahşete dikkat çekti. Gören, Hacı Esvet Şenyaşar ile oğlunun hastanede katledildiğini söyledi. Gören, “İbrahim Halil Yıldız ve kardeşleri bir esnafın, tuhafiyecinin dükkanına giriyor. Esnaf da duruma tepki gösterince silahlı kavga çıkıyor. Onlar da saldırıyor. Hastaneye götürülen baba ve oğlu da orada katledildi” dedi.

CHP Bursa Milletvekili Dr. Ceyhun İrgil de saldırının AKP’lilerden geldiğine işaret eden şu soruları sosyal medya hesabından sordu:

  • Bir insan kendi dükkanında gelen heyete silahla saldırır mı?
  • Saldırdı diyenlerden 3 ölü, saldırılanlardan ise bir ölü var

  • Saldırdı denenler yaralı hastaneye gidiyor, hastanede intihar mı ettiler?

TTB’den açıklama

Devlet hastanesinde yaşananlara ilişkin bir açıklamada Türk Tabipleri Birliği’nden (TTB) geldi. TTB açıklaması şöyle: “14 Haziran Perşembe öğleden sonra Şanlıurfa’nın Suruç ilçesindeki seçim çalışması esnasında gerçekleşen silahlı çatışmada, 3 kişinin öldürülüp 5’i ağır olmak üzere 9 kişinin yaralandığını öğrenmiş bulunmaktayız. TTB olarak öncelikle yaşamını yitirenlerin ailelerine baş sağlığı diliyor, yaralıların bir an önce tedavilerinin yapılması için yetkilileri gerekli ortamı sağlamaya davet ediyoruz.

Yaşanılan çatışma sonrasında Suruç Devlet Hastanesi’nin içerisinde de saldırıların devam ettiğini öğrenmiş bulunmaktayız. Ölümlerden ikisinin hastanede gerçekleşmiş olduğu bilgisi, hastanede ciddi bir güvenlik açığı olduğunu ortaya koymaktadır. Aynı zamanda yaralıların çevredeki devlet hastanelerine sevki için 112 ambulanslarının hizmet vermesinin engellendiğini de öğrenmiş bulunmaktayız.

Yaşanılan bu kaygı verici olay, hastanenin sağlık hizmeti vermesinin engellendiğini ve başta hekimler olmak üzere sağlık çalışanlarının güvenliğinin sağlanamadığını göstermektedir.

Sağlık Bakanlığı’nın ve Şanlıurfa Valiliği’nin bir an önce bölgedeki sağlık kurumlarının hizmetlerini yapabilmesine yönelik gerekli önlemleri almasını ve kamuoyunu tatmin edici bir bilgilendirme yapmasını talep ediyoruz.”

AKP medyasının itirafı

Suruç’taki vahşi cinayetlerin ardından AKP medyasında yer alan haberler, suç itirafı niteliğinde. Diktatöre biat eden, suçlarını örten ve suç zemini yaratan iktidarın propaganda aygıtları, hep bir ağızdan “PKK saldırdı” diye yazdı.

Tefeci bir kontra

AKP’nin milletvekili adayı İbrahim Halil Yıldız’ın kirli pratikleri de kuşkuya yer vermeyecek kadar açık bir tablo ortaya çıkarıyor. Türk devletinin işbirlikçisi bir kontra olan Yıldız, bu sadeye zorba bir tefeci olarak halkı sömürüyor. Nisan 2017 anayasa referandumu sırasında 20 silahlı adamıyla okul basarak, sandık başkanı ve görevlileri rehin almıştı.

URFA

8’inin vücudunda kurşun
Suruç’ta 4 kişi vücutlarının çeşitli yerlerine isabet eden kurşunlarla yaşamını yitirdi. En az 5 kişi de kurşunlarla yaralandı.

Hastane kayıtlarından ulaşılan bilgilere göre; en az 8 kişi vücutlarının çeşitli yerlerine isabet eden kurşunlarla yaralandı veya yaşamını yitirdi. Adil Şenyaşar (Bel boyun 5-6 giriş) ile Celal Şenyaşar kardeşler olay yerinde silahla, Mehmet Yıldız göğsüne isabet eden tek kurşunla, Mustafa Yıldız ise sol belden aldığı tek kurşunla hastanede yaşamını yitirdi.

Esvet Şenyaşar (Darp kafa travması), Nihat Yıldız (Sol bel arka yan tek giriş), Engin Şimşek (Sağ bacak tek giriş), Fadıl Şenyaşar (Durumu iyi), Ahmet Çetin (Kişi kolundan yaralanmış fakat hastaneye uğramamış), Ferit Şenyaşar (Kafaya sopa ile darbe), Mehmet Şenyaşar (Tek bel arka-sağ bacak arka), Süleyman Yıldız (Bilgi yok).

Yaralılar Urfa, Antep ve Amed’deki hastanelerde tedavi ediliyor.

Kuzen: polis korumasında vurdular
Katledilen kardeşlerin kuzeni Ahmet Yetkin, AKP’lilerin işyerine girerek dayıoğullarına “Ya AKP’ye oy verirsiniz ya da sonuçlarını katlanırsınız” şeklinde tehditlerde bulunduğunu söyledi. AKP’lilerin kışkırtıcı tavrıyla tartışma çıktığını aktaran Yetkin, şunları anlattı: “3 kardeşe işyerinde, hastanede ise baba ve bir kardeşe daha saldırdılar. Toplamda 6 kişiyi, bıçak, yangın tüpü ve silahlarla infaz etmeye çalıştılar. 2 kişi şu an da hayatını kaybetti. Diğer 4 kişiden birisinin durumu çok ağırdır. Babanın kafasında mermiler var. Baba hastaneye sağ salim bir şekilde gidiyor. İlk önce hastanede darp ediliyor. Sedyenin üzerine alındıktan sonra doktorların ve polislerin gözü önünde ilk önce yangın tüpüyle başına vuruyorlar. Sonrada kafasına sıkıyorlar.”

25 yıllık esnaflar

Türk medyasında çıkan haberlerin yalan ve iftira olduğunu belirten Yetkin, şöyle devam etti: “Hem yakınlarımızı PKK’li göstererek yalan söylüyorlar. Hem de olayı akrabalarımızın çıkarttığını ileri sürerek yalan söylüyorlar. Yakınlarımız uzun namlulu silahlarla AKP’lilere saldırmış yazıyorlar. Uzun namlulu silahlar yakınlarımızda değil, AKP’lilerdeydi. Yakınlarımız 25 yıldır Suruç’ta esnaflık yapıyor. Akrabalarım PKK’liyse devlet onları nasıl yakalamıyor. 25 yıldır esnaf olan birisi nasıl PKK’li olabilir? Tamamen kendilerini temize çıkarmak için böyle iftira attılar. Türk medyası ve AKP’liler yalan söylüyor. Öldürülen biziz, mağdur biziz, asıl suçlu onlardır.”

BBC’ye konuşan tanık
BBC Türkçe Suruç’taki AKP terörüne tanık olduğunu söyleyen bir kişi ile konuştu. Güvenlik kaygısıyla isminin açıklanmasını istemeyen görgü tanığı, şunları anlattı:

“Suruç’ta ‘Bir Milyoncular Caddesi’ olarak bilinen caddede, 20 yıldır esnaflık yapıyor, Celal Şenyaşar ve kardeşleri. Büyük bir mağaza bu ve adı İstanbul Ucuzluk Pazarı. Esnaf olarak da tanışırız. Babaları Esvet Şenyaşar eski DBP yöneticisiydi ama çocukların seçimlerde HDP’ye oy verme dışında partiyle herhangi bir bağları yoktu.

Dört kardeşin en küçüğü öğretmen. O da, yaz tatili diye dükkanda. Dükkanıma gitmek için çarşıya girdiğimde, büyük bir kalabalık gördüm. Kendi dükkanıma varmadan, silah sesleri geldi.

Milletvekilinin koruması da olan kardeşi Mehmet’in, Celal ağabeyi vurduğunu gördüm. Sonra Celal ağabey yere yığıldı.

İlk anda esnaf silah sıkmadı, milletvekilinin yanındakiler silah çekince, esnaf da dükkandaki bıçaklarla kendilerini savunmaya çalıştı. Ama sonra esnafın elinde de pompalı gördüm.

Polis dükkana girmemize izin vermedi. Bizi uzaklaştırınca silah sesleri daha da arttı. Büyük bir çatışma oldu. Celal ağabeyi yerdeyken gördüm. Diğer üç kardeşi de yaralıydı ama durumları çok ağır görünmüyordu. Diğer kardeşin hastaneye gittikten sonra öldüğünü duyduk.

Milletvekilinin yakınları hastaneyi de basmış, yaralı kardeşi öldürmüş, baba Esved de hastaneye gitmiş onu da öldürmüşler.”

Erdoğan talimat vermişti
AKP Genel Başkanı Recep T. Erdoğan, basına kapalı gerçekleşen programda, yaptığı konuşmada doğrudan HDP’nin baraj altında bırakılması talimatı vermişti: “Arkadaşlar HDP üzerinde parti teşkilatımızın çok farklı çalışma yapması lazım.Bunu dışarıda konuşmam, burada sizlerle konuşuyorum. Niye sizlerle konuşuyorum, çünkü, onların baraj altı kalması demek, bizim durumumuzun çok daha iyi bir noktaya gelmesi demektir.

Özel bir çalışma yapın

Dolayısıyla da her ilçede arkadaşlarım özellikle onlar üzerinde çok farklı çalışması lazım. Çünkü siz kim kimdir biliyorsunuz. Öyle mi, çünkü mahalle temsilcilerimiz eğer kimin kim olduğunu bilmiyorsa o zaman zaten bu görevi bıraksın. Bilmeniz lazım, alacaksınız önünüze sandık seçmen listesini, bu seçmen sandık listesinde kim kimdir. Buna göre de onlar üzerinde özel bir çalışma yapmanız inanıyorum ki bize çok farklı bir oranda netice getirecektir. Markaja almak diyoruz ya markaja almalısınız.”

Anne Şenyaşar:Erdoğan iftira atıyor

Katledilen esnaf kardeşler Celal ve Adil Şenyaşar’ın cenazelerini almak için morg kapısında bekleyen anne Emine Şenyaşar, Erdoğan’ın iftira attığını söyledi. Antep Asri Mezarlığı morgu önünde bekleyen ve Kürtçe ağıtlar yakan anne Emine Şenyaşar’ın sinir krizi geçirmesi üzerine sağlık ekipleri müdahale etti. Oğullarının PKK’li olmadığını Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve diğer AKP’li yetkililerin kendilerine iftira attıklarını söyleyen anne Şenyaşar, “Bunu yapanlar insan değildir” dedi.

Gözaltına alınan yok
Şanlıurfa Cumhuriyet Başsavcısı Sadi Doğan, bur açıklama yaptı. Doğan’ın açıklaması şöyle: “Şu an itibarıyla olayın bütün ayrıntıları belli olmadığı için gözaltına alınan yok; ama 3 kişiyle ilgili yakalama talimatımız var. Olayın büyüklüğü, vahameti ve terör boyutunun olup olmadığını araştırmak üzere Şanlıurfa merkezden 3 Cumhuriyet savcısını daha ek olarak görevlendirdik.”